2023-10-20

Atidaryta „JCDecaux premija“ paroda „Mainais į amžius“: kylančių menininkų energija panardina į skirtingas laiko patirtis

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus(LNDM) Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaryta aštuntą kartą Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ir lauko reklamos bendrovės „JCDecaux Lietuva“ organizuojama konkursinė paroda „JCDecaux premija 2023: Mainais į amžius“,rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

Šių metų ekspozicijos kuratorės Kotryna Markevičiūtė ir OnaJuciūtė kviečia žiūrovus aplankyti iki gruodžio 3 d. veiksiančią parodą irsusipažinti su šešių pradedančiųjų menininkų – Joelio Aškinio, Tata Frenkel,Sandros Golubjevaitės, Urtės Janus, Mykolo Valantino ir Miglės Vyčinaitės – kūriniais.

Šių metų parodoje persipina folkloras, gandai, elektros energija, orų stebėjimas, kodavimas, metalo bei tirpių mineralų santykis, omeninių idėjų raiška skleidžiasi nuo skulptūros iki performanso. Atidarymo vakarą kuratorės sakė, kad parodos pavadinimas „Mainais į amžius“ pasiūlytas mąstant apie „JCDecaux premijos“ konkursinės parodos kontekstą – apie tai, kasyra pradedantysis menininkas, ir, muziejaus kontekste, apie meno istoriją. „Tai nukreipia mus galvoti apie delsiančias, skirtingų laikų ir laikinumų tėkmėje esančias patirtis, kurias su šešiais atrinktų menininkų kūriniais, tikimės,patirsite ir jūs“, – kalbėjo kuratorės.

Sveikindamas vakaro svečius, LNDM generalinis direktorius Arūnas Gelūnas šmaikščiai džiaugėsi muziejaus atvirumu ir pokyčiais: „Ilgąlaiką NDG ir kitiems tokiems dideliems muziejams kaip mūsų norėjosi rodyti autorius, kurie mažų mažiausiai negyvi. Vėliau muziejuose pradėti rodytiautoriai, kurie vis dar gyvi, bet labai solidūs. Dar vėliau – autoriai, kurieyra žinomi, bet nebūtinai solidūs ir nebūtinai vyresnio amžiaus. O štai šiandien turime autorius, kurie yra labai jauni ir kylantys.“

Aštuntus metus gyvuojančio projekto „JCDecaux premija“ misija – skatinti pradedančiųjų Lietuvos menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu. Projekto kuratoriai kasmet vertina atviro kvietimo būdu gautas paraiškas su kūrinių idėjomis ir atrenka dalyvius, kuriems suteikiama finansinė bei institucinė pagalba pasiūlytas idėjas paversti tikrove ir pristatyti parodoje. Šiemet išdaugiau nei 100 pretendentų dalyvauti parodoje kuratorės atrinko šešis lietuvių autorius, kurie gyvena ir kuria Londone, Kopenhagoje, Amsterdame, Vilniuje. Parodos atidarymo kalboje ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas džiaugėsi projekto augimu ir svarstė, kad, kalbant televizijos industrijos terminais, dienos šviesą išvydo jau aštuntasis pirmojo sezono epizodas: „JCDecaux premija“ serialo struktūra, mano manymu, artima serialo „Juodasis veidrodis“ (angl. Black mirror). Kiekvienoje serijoje atsiskleidžia vis nauji personažai. Naujos parodos – lyg serijos, kurios turi savo temą, pavadinimą ir režisierius.Aštuntąją parodą drąsiai režisuoja jaunos kuratorės – Kotryna Markevičiūtė, kuri yra ir NDG kuratorė, ir Ona Juciūtė, kuri „JCDecaux premija“ serialo fanams jau žinoma kaip pirmosios parodos laureatė.“

Atidarymo vakarą „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova dėkojo ŠMC ir NDG už partnerystę kuriant projektą ir šių metų parodą beiprisiminė, nuo ko viskas prasidėjo. „Prieš aštuonerius metus projektas gimė išmano pačios smalsumo ir susidomėjimo šiuolaikiniu menu. Buvo labai daug pokalbių ir diskusijų su K. Kuizinu, kodėl verslas remia sportą, bet neremia meno. Pokalbiuose išsigrynino mintis, kad reikia pabandyti atrasti sinergiją tarp šiuolaikinio meno ir verslo. Ir pabandėme, nes tikėjome, kad bus auditorija, kad telksime verslo bendruomenę, kuri lankys parodas ir stebės pradedančiųjų menininkų kilimą. Mums pavyko – tai matome iš projekto tęstinumo“, – kalbėjo Ž.Fomova.

„JCDecaux Lietuva“ įsteigta vienkartinė 4000 eurų dydžio premija tarptautinės komisijos sprendimu skiriama vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio originalumą, aktualumą ir meninę raišką. Kaip ir kasmet, žiūrovai taip pat kviečiami išreikšti savo simpatiją. Daugiausia publikos įvertinimų sulaukęs projekto autorius ar autorė turės galimybę pristatyti savo projektą „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos tinkle.

Papildomi renginiai:

Spalio 26 d., ketvirtadienį, 18 val., LNDM NDG vyks menininkės Tata Frenkel performatyvi paskaita-dirbtuvės „Kaip tapti antena“.

Spalio 27 d., penktadienį, 18 val., lapkričio 21 d.,antradienį, 18 val., ir gruodžio 3 d., sekmadienį, 15 val., LNDM NDG vyks menininko Joelio Aškinio performansai „Staccato ir laikant nugarą šypsena“.

Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio 3 d. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). NDG darbo laikas: II–II11–19 val., IV 12–20 val., V–VI 11–19 val., VII 11–17 val. Paroda lankoma įsigijus NDG lankytojo bilietą.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.